شناسه : 1052
سه شنبه 4 شهريور 1399 ساعت 13:24 2020-8-25 13:24:34
نشست رئیس سازمان زندان‌ها با مدیران کل ستادی و استانی سراسر کشور به صورت ویدئو کنفرانس و در آن رئوس برنامه‌ها و اولویت‌های این سازمان برای ۶ ماهه دوم سال تبیین و ابلاغ شد.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، محمدمهدی حاج‌محمدی رئیس سازمان زندان‌ها در ابتدای این جلسه با گرامیداشت یاد و خاطره شهید لاجوردی گفت: این شهید بزرگوار الگوی زندانبانی اسلامی بود که به فرموده رهبر معظم انقلاب، هرگز از مسیر انقلاب و ولایتمداری منحرف نشد.

وی با اشاره به اینکه در امر زندانبانی اقتدار و مهربانی و خوف و رجاء توأمان باید وجود داشته باشد، گفت: شهید لاجوردی نمونه‌ای از این منش بود. آنچه باعث ماندگاری وی شد، تعادل در حفظ این دو ویژگی و تلاش او برای نشان دادن چهره نفاق و همچنین تلاش او برای اصلاح افراد منافق و به خطا رفته بود.

حاج‌محمدی ادامه داد: در امر زندانبانی با جماعتی مواجه هستیم که گرفتار هستند و مأموریت اصلی ما نجات این افراد و دستگیری از آنان است. اگر در این ایام محرم بتوانیم از این افراد دستگیری کنیم و آنان را سوار کشتی نجات امام حسین (ع) کنیم کاری بزرگ انجام داده‌ایم.

عضو شورای عالی قضایی ادامه داد: برای نجات و دستگیری ابتدا باید نفس خودمان را تزکیه کنیم و اگر قرار است ناجی باشیم اول باید خودمان غریق نجات خوبی باشیم.

حاج‌محمدی خطاب به مدیران زندان های سراسر کشور گفت: موفقیت ما زمانی حاصل می‌شود که زندانی ما را کارمند و زندانبان نبیند، بلکه دوست و همراه خود ببیند و باور کند که ما برای نجات و دستگیری از او دوستی مهربان هستیم.

رئیس سازمان زندان‌ها بیان کرد: همه ما مأموریت داریم که دلسوزی و پیگیر پرونده و وضعیت زندانیان باشیم و در این زمینه نقشه راه توسط حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری تبیین شده است.

وی ضمن قدردانی از زحمات مدیران قبلی سازمان زندان‌ها گفت: بنای ما این است که در دوره جدید مدیریتی، آن اتفاق مبارک را که مورد نظر رهبر بزرگوار انقلاب است در زندان‌های کشور محقق سازیم.

حاج‌محمدی با تأکید بر ضرورت توسعه اقدامات فرهنگی در زندان‌ها گفت: اقدامات سطحی و صوری قابل قبول نیست بلکه باید تلاش کنیم با برنامه‌ریزی درست و پیگیری لازم فعالیت‌های فرهنگی عمیق و اثرگذار را در زندا‌ن‌ها پیاده کنیم.

در ادامه این جلسه اولویت‌های یازده‌گانه سازمان برای شش ماهه دوم سال تبیین و ابلاغ شد. ارتقاء امنیت در زندان‌ها، توسعه اقدامات بهداشتی و سلامت زندانیان، تلاش برای رفع مشکل منابع انسانی و مالی، انتقال زندان‌ها به خارج از حریم شهرها، تقویت دادرسی الکترونیک و پابندها، اشتغال زندانیان، ایجاد هم‌افزایی و تعامل با مقامات اجرایی و قضایی استان‌ها و گروه جهادی، کاهش جمعیت کیفری به ویژه محکومین جرایم مالی، اعلام برخط ظرفیت و تعداد زندانیان به مراجع قضایی و بررسی میزان رضایتمندی کارکنان از مدیران رئوس اولویت‌های اعلام شده برای 6 ماهه دوم سال جاری بود.

رئیس سازمان زندان‌ها سپس با تأکید بر ضرورت اهتمام مدیران زندان‌های سراسر کشور بر اجرای این اولویت‌ها گفت: نظام ارزیابی عملکرد مدیران در سال 1399 بر مبنای اجرای این اولویت‌ها خواهد بود.