شناسه : 1045
سه شنبه 28 مرداد 1399 ساعت 08:29 2020-8-18 08:29:22
آیت‌الله رئیسی خاطرنشان کرد: خیانت حاکمان امارات بخشودنی نیست و با گذشت زمان هم پاک نخواهد شد و همدستی و همراهی و همکاری امارات با رژیم کودک‌کُش و متجاوز اسرائیل از چشم آزادگان جهان مخفی نمی‌ماند و در یاد ملت‌ها خواهد ماند.
آیت‌الله رئیسی خاطرنشان کرد: خیانت حاکمان امارات بخشودنی نیست و با گذشت زمان هم پاک نخواهد شد و همدستی و همراهی و همکاری امارات با رژیم کودک‌کُش و متجاوز اسرائیل از چشم آزادگان جهان مخفی نمی‌ماند و در یاد ملت‌ها خواهد ماند.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم به نقل از مرکز رسانه قوه قضائیه، آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی در جلسه صبح امروز شورای‌عالی قوه قضاییه با اشاره به نزدیک بودن ماه محرم و ایام سوگواری سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع)، بر لزوم کسب معرفت از آموزه‌های عاشورا و برگزاری آیین‌های عزاداری با رعایت اصول و پروتکل‌های بهداشتی تأکید کرد.

کودتای 28 مرداد نتیجه غفلت از راهبرد مقاومت بود

رئیس قوه قضاییه، مقاومت و ایستادگی در برابر ظلم را از مهم‌ترین آموزه‌های عاشورای حسینی عنوان کرد و گفت: اگر در 28 مرداد 32 که کودتاچیان دنبال امیال پلید خود علیه ملت ایران بودند، راهبرد مسئولان وقت مقاومت بود، کودتاگران هرگز به هدف خود نمی‌رسیدند.

آمریکا در منطقه و جهان رو به افول است

آیت‌الله رئیسی برکات و دستاوردهای 40ساله انقلاب اسلامی و افول قدرت‌های بزرگ را محصول ایستادگی و مقاومت رهبران نظام اسلامی و ملت ایران دانست و افزود: امروز آمریکایی‌ها حقیقتاً در منطقه و سطح جهان در حال افول هستند و شرایط اقتصادی و سیاسی آنها بیانگر شکست سیاست‌هایشان است.

رئیس قوه قضاییه بدهی 26هزار میلیارد دلاری آمریکا و اعتراضات عدالت‌خواهانه در این کشور، مرگ‌ومیر و ابتلای بیش از یک‌پنجم آمریکایی‌ها به کرونا، بیکاری بیش از 30 میلیون آمریکایی به‌خاطر سوءمدیریت و شکست فضاحت‌بار و تنها ماندن آمریکا در تمدید تحریم تسلیحاتی ایران را از نشانه‌های افول اقتصادی و سیاسی سردمداران کاخ سفید دانست.

عزت و اقتدار جمهوری اسلامی ثمره مقاومت و ایستادگی است

آیت‌الله رئیسی با تأکید بر این که ایستادگی و مقاومت، یک راهبرد کاملاً اثربخش و پرثمر است، تصریح کرد: عزت، افتخار و اقتدار جمهوری اسلامی در سایه راهبرد ایستادگی و مقاومت به دست آمده است و هر ملتی که این راهبرد را سرلوحه خود قرار دهد، زندگی عزتمندانه، افتخارآمیز و مقتدرانه خواهد داشت.

خیانت امارات به آرمان فلسطین بدون پاسخ نخواهد ماند

رئیس قوه قضاییه در ادامه سخنانش توافق امارات و رژیم صهیونیستی برای توسعه روابطشان را نتیجه فریب خوردن اماراتی‌ها دانست و با خائنانه خواندن این توافقنامه نسبت به اسلام و قدس شریف و آرمان‌های فلسطین، به حاکمان این کشور که در برج‌های شیشه‌ای نشسته‌اند، هشدار داد که منتظر واکنش مردم باغیرت امارات و دیگر کشورهای جهان باشند.

آیت‌الله رئیسی خاطرنشان کرد: خیانت حاکمان امارات قابل گذشت نیست و با گذشت زمان هم پاک نخواهد شد و همدستی و همراهی و همکاری امارات با رژیم کودک‌کُش و متجاوز اسرائیل از چشم آزادگان جهان مخفی نمی‌ماند و در یاد ملت‌ها خواهد ماند.

قضات متعهد تحت تأثیر جوسازی‌ها دین خود را به دنیای دیگران نمی‌فروشند

رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنانش گفت: پرونده‌هایی که در قوه قضاییه تشکیل می‌شود و یا گزارش‌هایی که به این قوه می‌رسد، با دقت و حوصله و بر اساس قانون و عدالت مورد رسیدگی قرار می‌گیرند.

آیت‌الله رئیسی با بیان این که قضات متعهد و پرتلاش دستگاه قضا تحت تأثیر جوسازی‌ها و فشارها قرار نمی‌گیرند و دین خود را به دنیای دیگران نمی‌فروشند و ملاک آنها در دادرسی‌ها، حقیقت و اجرای عدالت است، به صاحبان قلم و تریبون و چهره‌های متنفذ سیاسی و اجتماعی توصیه کرد که از پیش‌داوری و گمانه‌زنی پرهیز کنند و حوصله به‌خرج دهند و اجازه دهند گزارش‌هایی که به قوه قضاییه می‌رسد، بر اساس عدالت مورد رسیدگی قرار گیرد.

پیش‌داوری درست نیست؛ افشاگری بدون اقدام هم بی‌فایده است

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه مردم خواستار رسیدگی به کاستی‌ها، نارسایی‌ها و برخورد متناسب با خیانت‌ها، تخلفات و مفاسد هستند، خاطرنشان کرد: افشاگری‌ها درباره تخلفات و مفاسد هم اگر به اقدام و عمل مورد انتظار مردم منتهی نشود، برای جامعه اعتمادآفرین و مؤثر نخواهد بود.

اعلام نظر کارشناسی قوه قضاییه درباره طرح نفتی دولت

آیت‌الله رئیسی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به طرح نفتی دولت گفت: این طرح در شورای هماهنگی سران قوا مطرح شده و قوه قضاییه هم مانند دیگر قوا نظراتش را پس از هم‌اندیشی با کارشناسان اقتصادی اعلام و به دولت منتقل کرده است.

رئیس قوه قضاییه ابراز امیدواری کرد که دولت شرایط اعلام‌شده از سوی نخبگان اقتصادی و دستگاه قضایی را به‌صورت جامع در طرح نفتی خود لحاظ کند تا اجرای آن گره‌گشای مسائل و مشکلات کشور و مردم باشد.

استعلام فهرست حساب‌های بانکی از طریق کد ملی

در این نشست، زارع‌پور، رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه با اشاره به دستور هفته گذشته رئیس دستگاه قضا برای ساماندهی استعلامات از وضعیت حساب‌های بانکی افراد در جریان دادرسی که باعث معضلاتی برای مردم شده بود، اظهار کرد: طبق توافق صورت‌گرفته با بانک مرکزی برای حل این مشکل، امکان استعلام از طریق کد ملی افراد برای اطلاع از فهرست بانک‌هایی که در آنها حساب دارند، از میان 35 بانک و مؤسسه اعتباری کشور فراهم شده است و به‌زودی امکان استعلام برخط وضعیت حساب‌ها نیز برای محاکم فراهم خواهد شد تا مردم برای استعلام‌ها مجبور به مراجعه حضوری به بانک‌ها نباشند.

گزارش معاون بین‌الملل قوه قضاییه از شصتمین دوره جایزه حقوق بشر اسلامی

علی باقری، معاون بین‌الملل و دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه نیز در گزارشی با اشاره به برگزاری مراسم ششمین دوره اهدای جایزه حقوق بشر اسلامی به بیان ویژگی‌های متمایز این دوره پرداخت و گفت: در این دوره تلاش کردیم بر این نکته تأکید کنیم که حقوق بشر صرفاً موضوع جلسات رسمی نیست و برای اولین بار فعالان حقوق بشر نیز در همایش شرکت کردند.

وی با بیان این که "ترکیب میهمانان این مراسم به‌گونه‌ای بود تا اعلام کنیم موضوع حقوق بشر اسلامی صرفاً محدود به ایران و جهان اسلام نیست و حقوق همه انسان‌ها را در نظر می‌گیرد"، افزود: در این همایش وجوه متفاوتی از حقوق بشر، همچون حق سلامت، حقوق عامه و حق حیات اقتصادی به‌عنوان موضوعات ملموس حقوق بشر اسلامی مورد توجه ویژه قرار گرفت و تأکید شد حقوق بشر اسلامی فقط به‌دنبال حقوق افراد نیست بلکه حقوق ملت‌ها را هم در نظر می‌گیرد که بر همین اساس اولین نشان بین‌المللی سردار سلیمانی طراحی و به 3 تن از مدافعان حقوق ملت‌ها اهدا شد.

آیت‌الله رئیسی در واکنش به گزارش دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه، به مأموریتی که رهبر انقلاب برای قوه قضاییه در حوزه بین‌الملل تعیین کرده بودند اشاره کرد و گفت: احیای ظرفیت بین‌المللی قوه قضاییه از وظایفی است که رهبر معظم انقلاب به‌عهده این دستگاه قرار دادند و احیای این ظرفیت می‌تواند بخشی از مشکلات ما در حوزه بین‌الملل را حل کند.

تأمین ارز برای 35هزار تُن نهاده دامی وارداتی از روسیه

در ادامه نشست، حجت‌الاسلام درویشیان، رئیس سازمان بازرسی کل کشور به ارائه گزارشی از پیگیری‌های این سازمان برای حل مشکلات مربوط به واردات نهاده‌های دامی پرداخت و گفت: با پیگیری‌های صورت‌گرفته سازمان بازرسی، ارز مورد نیاز برای 350 هزار تُن نهاده دامی از سوی بانک مرکزی تخصیص یافته و نسبت به ترخیص 4 کشتی به‌ظرفیت 150 هزار تُن نهاده دامی نیز اقدام شده است.

وی همچنین در خصوص تخصیص ارز برای واردات 35 هزار تُن نهاده‌های دامی از روسیه که از اردیبهشت ماه در انتظار تأمین ارز مورد نیاز بوده نیز توضیح داد که بانک مرکزی در روزهای آینده اقدام به تأمین و تخصیص ارز خواهد کرد.

نظارت سازمان بازرسی کل کشور بر قیمت‌گذاری مرغ

رئیس سازمان بازرسی کل کشور در همین راستا اعلام کرد که قرار است عصر امروز جلسه‌ای نیز برای نظارت بر نحوه توزیع نهاده‌های دامی و نحوه قیمت‌گذاری مرغ و جوجه یک‌روزه برگزار شود.

معرفی 2 مدیر متخلف به‌خاطر عرضه خارج بورس محصولات فولادی

حجت الاسلام درویشیان همچنین گزارشی از پیگیری‌های این سازمان برای بررسی وضعیت بازار فولاد ارائه کرد و گفت: در 6 ماهه ابتدای سال 98، بیش از 2 میلیون و 800 هزار تُن محصولات شرکت‌های فولادی در خارج از شبکه بورس کالا عرضه شده که در این راستا 2 نفر از مسئولان سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان به‌دلیل ترک فعل به هیئت رسیدگی به تخلفات اداری ریاست جمهوری معرفی شدند.

تشکیل 640 پرونده در تعزیرات و کاهش 2هزارتومانی هر کیلو فولاد

وی در پایان سخنانش اعلام کرد: 640 پرونده تعزیراتی به‌ارزش 39 هزار میلیارد تومان در سال 99 بابت تخلفات شرکت‌ها در عرضه محصولات فولادی به سازمان تعزیرات ارسال شده که بنا بر گزارش وزارت صمت و شرکت‌های تولیدکننده، در نتیجه این اقدامات تاکنون قیمت هر کیلو فولاد به‌میزان 2 هزار تومان در بازار کاهش داشته است که این روند هنوز مطلوب ما نیست و پیگیری‌ها را برای عرضه همه محصولات در بورس کالا ادامه خواهیم داد.

رئیس قوه قضاییه در واکنش به این گزارش اظهار کرد: من نیز گزارش مربوط به وضعیت بازار فولاد را در رسانه ملّی دیدم که بسیار تأسف‌برانگیز بود. سازمان بازرسی مطابق قانون اختیار دارد که اگر در نتیجه تحقیقات متقن خود به ادله‌ای برای فساد رسید، اقدام قانونی لازم را انجام دهد و آن را به اطلاع مردم برساند.

آیت‌الله رئیسی تصریح کرد: برای مردم این سؤال پیش می‌آید که؛ تولیدات دستگاه‌هایی که تولیدکننده هستند به کجا می‌رود که مجبورند آن را از بازار سیاه تهیه کنند؟ یک خبرنگار از روی حس مسئولیت خود این مسائل را پیگیری می‌کند و به نتیجه هم می‌رسد اما سازمان بازرسی باید بر اساس وظیفه قانونی خود با این مسائل برخورد کند.

* تلاش ثمربخش دادستان‌کل برای حل مشکلات کارگران هپکو

حجت‌الاسلام منتظری، دادستان‌کل کشور نیز با اشاره به جلسه روز چهارشنبه هفته گذشته خود با مسئولان استان مرکزی برای رسیدگی به مسائل و مشکلات شرکت هپکو، تصریح کرد: در جلسه‌ای که با حضور معاون استاندار مرکزی و مدیران شرکت هپکو و دیگر مسئولان مربوطه برگزار شد، به تصمیمات خوبی رسیدیم و اقدامات خوبی شده که اعلام رضایت کارگران را هم به‌دنبال داشته است.

وی با اشاره به دیدار خود با مسئولان سازمان تأمین اجتماعی که دولت شرکت هپکو و 7 شرکت بزرگ دیگر را به این سازمان واگذار کرده است، از جلسه فردای خود با استاندار مرکزی نیز خبر داد و تأکید کرد: حل مشکلات کارگران هپکو، تا حصول نتیجه با جدّیت پیگیری خواهد شد.

حجت‌الاسلام منتظری همچنین با اشاره به مشکلات زندان‌ها و زندانیان و تقدیر از اقدامات رئیس سازمان زندان‌ها برای بهبود وضعیت زندانیان در مدت اخیر، از برنامه‌های دادستانی‌کل کشور برای سرکشی دوره‌ای دادستان‌ها و معاونان آنها از زندان‌ها خبر داد.